24. 06. 2024, 17:42:49

psychické obtíže

Popis situace žákyně Jany

Jana je žákyní šesté třídy. Má starší sestru a mladšího bratra. Rodiče nyní procházejí rozvodem a Jana tuto situaci prožívá velmi intenzivně.

Od počátku školního roku má Jana hodně absencí. Často trpí bolestí hlavy, břicha, někdy nemůže vstát z postele a má často problémy se spánkem. Trápí jí noční buzení s pocitem úzkosti, špatného dýchání a bolestí. Z veselé a přátelské dívky se stala tichá, nenápadná, nekomunikativní dívka, která se vyhýbá okolí a uzavírá se do sebe. Často jedná neadekvátně k situaci, hodně přemýšlí nad smyslem věcí a života. 

Její školní prospěch se nápadně zhoršil, volnočasové zájmy se vytratily. Jana tráví nejvíce času doma sama v pokoji, kam nechce nikoho pustit. Rodiče se o ni obávají.

Co může Jana nebo její rodina v této situaci dělat

Jana nebo její rodiče se mohou spojit s jejím pediatrem, mohou nají dětského psychologa v okolí nebo zvolit některou z neziskových organizací věnujících se duševnímu zdraví (např. https://fokus-praha.cz/pomahame/centrum-brevnov/cdz6), kde Janu vyslechnou a případně poradí, co může dělat dál.

Pokud by Jana volila raději anonymnější způsob podpory, může využít služeb některé z krizových linek, například Linky bezpečí.

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás: