24. 06. 2024, 19:11:01

složitá rodinná situace

Popis situace Jitky

Jitka (35) je v osmém měsíci těhotenství. Žije s manželem Petrem (38) a dvěma dětmi z jejich předchozích vztahů, Emou (8) a Davidem (10). Obě děti jsou ve střídavé péči a každý druhý týden tráví u druhého rodiče. Každé dítě dojíždí do jiné školy. V bytě 2+1 není dostatek místa na soukromí pro všechny, a tak bylo nutno zřídit dětem společný pokoj, čímž však často vznikají hádky. Největší problémy byly v době distanční výuky, kdy se děti musely střídat u počítače. 

Jitka je z této situace nervózní. V rodině panuje velké napětí. Manžel často pracuje. Na všechno se cítí být sama a má navíc strach z blížícího se porodu.

Co může ve své situaci rodina Radka udělat

Jitka může požádat o pomoc psychoterapeuta. Může se obrátit na individuálního terapeuta, psychoterapeutické centrum (např. organizaci Naděje https://nadeje.cz/praha/phndcubulhara) nebo některou z neziskových organizací zabývající se péčí o rodinu (https://www.prorodiny.cz/).

Jitka se může rozhodnout využít možnost terapie nejen pro sebe, ale pro celou rodinu. V takovém případě by se měla obrátit na organizace poskytující rodinnou terapii (např. Centrum sociálních služeb Praha, soukromí terapeuti). Pokud by nechtěla navštěvovat terapii, může využít podpůrných skupin. Existují i virtuální skupiny a skupiny na sociálních sítích (https://www.prodialogforum.cz/podpurne-skupiny/ ).

Praha 7 má vlastní poradnu pro rodiny. Jitka může kontaktovat (https://www.praha7.cz/potrebuji-zaridit/socialni-oblast/poradna-pro-rodiny/), kde s ní poradce rodinnou životní situaci probere a doporučí vhodný další postup, příp. zajistí vhodného odborníka k dalšímu řešení situace Jitky, potažmo celé rodiny.

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás: