14. 04. 2024, 15:57:43

děti s (počínající) závislostí

Popis situace

Roman se ženou a synem žijí v Praze 7. Romanův syn začal tento rok studovat střední školu také v Praze 7 a začal se stýkat s novou skupinou přátel. Roman pozoruje výrazné změny v synově chování a má podezření, že syn užívá návykové látky. Neví, jak s ním o tomto tématu mluvit, aby situaci ještě nezhoršil. Zároveň nechce příliš dlouho vyčkávat, aby se situace nezhoršila.

Co může Roman ve své situaci udělat

Koordinátor protidrogové prevence a prevence kriminality může Romanovi poradit, jaké kroky v jeho konkrétní situaci podniknout a jaké další organizace by případně bylo dobré kontaktovat. 

V Česku existuje řada neziskových organizací, které se zabývají závislostmi. Některé již konkrétními, jiné poskytují obecné poradenství. Roman se může obrátit například na Rodičovskou linku nebo se podívat na portál Šance dětem, který nabízí širokou škálu problematického chování a nabízí jeho řešení.

Situaci je možné řešit také přímo se školou, kterou jeho syn navštěvuje. Ve škole jsou preventisté, na které je možné se obrátit v případě, že má zákonný zástupce podezření na rizikové chování studentů ve škole. Roman se tedy může poradit, jak situaci ve spolupráci se školou nejlépe řešit.

Důležité kontakty:

Odbor sociálního začleňování:

Rodičovská linka:

Sananim:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás:

Vaše osobní údaje budou použity pouze za účelem odpovědi na Vaši zprávu. Detaily na stránce Ochrana osobních údajů