19. 05. 2024, 07:37:51

osoby zdravotně znevýhodněné

Popis situace pana Josefa

Josef měl před třemi lety dopravní nehodu, po které zůstal omezený v pohybu. Ve většině případů je schopný se samostatně přepravovat ve svém autě. Pobírá částečný invalidní důchod. Občas je omezený v pohybu ve vlastním bytě, který by potřeboval bezbariérové úpravy, na které nyní Josef bohužel nemá dostatek peněz.

Co může pan Josef ve své situaci udělat

Vzhledem k pohybovým omezením má Josef možnost zažádat si o průkaz OZP. Stejně tak je možné zažádat si o parkovací kartu OZP. Více informací o průkazkách OZP najde Josef například na této stránce.

Josef má jako zdravotně znevýhodněná osoba možnost zažádat si o parkovací průkaz pro zdravotně znevýhodněné. Více informací najde ZDE.

Na Úřadu práce je možné požádat o podporu na bezbariérové úpravy bytu, aby mohl Josef zůstat ve svém původním bytě a zároveň byl samostatnější při pohybu v něm. Peníze je možné využít například na úpravy koupelny.

Více informací o příspěvku (na zvláštní pomůcku) může Josef najít na stránkách MPSV.

Josefovi by mohl pomoci ergoterapeut, který může pomoci s rehabilitací přímo v klidu domova. Případně může potřebovat některou z pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna a Josef si je sám nemůže dovolit zakoupit. Pokud by Josef chtěl některou z těchto služeb využít, může kontaktovat Půjčovnu pomůcek.

Důležité kontakty:

Oddělení sociální práce:

Fond kompenzačních pomůcek:

Internetové stránky pro pečující:

Úřad práce:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás:

Vaše osobní údaje budou použity pouze za účelem odpovědi na Vaši zprávu. Detaily na stránce Ochrana osobních údajů