24. 06. 2024, 17:20:22

starám se o osobu blízkou

Popis situace Petřiny maminky

Petřina maminka žije ve svém bytě v Praze 7. Před dvěma lety prodělala Petřina maminka mrtvici a od této doby je její mobilita omezená. Rodina si bohužel nemůže finančně dovolit úpravy v bytě. Petra vozí třikrát týdně maminku na rehabilitace, obden ji vozí obědy a jednou za týden obstarává velký nákup. Petra zároveň pracuje na plný úvazek, je jedinou pečující a bydlí ve vzdálené části Prahy.

Co může paní Petra ve své situaci udělat

Na Úřadu práce je možné požádat o podporu na bezbariérové úpravy bytu, aby mohla Petřina maminka zůstat ve svém původním bytě a zároveň byla samostatnější při pohybu v něm. Peníze je možné využít například na úpravy koupelny. Více informací o příspěvku (na zvláštní pomůcku) může Petra najít na stránkách MPSV.

Petře by pomohlo, kdyby nemusela jezdit skoro každý den přes celou Prahu. V Praze 7 je možné se obrátit na dobrovolníky, kteří mohou pomoci například donést mamince nákup, nebo ji vyzvednout oběd z blízké restaurace. Hledat může Petra mezi Sousedskými spolky Prahy 7.

Vzhledem k potřebě rehabilitace maminky může Petra oslovit půjčovnu pomůcek, které mohou pomoci s rehabilitací přímo v klidu domova, nebo zkusit poptat ergoterapeuta, který by zašel přímo k Petřině mamince domů. Více informací Petra najde na této stránce.

Text po rozkliknutí: Pokud by Petra potřebovala pomoci s péčí o maminku pravidelně, nebo častěji či ve větším rozsahu může zažádat o péči pečovatelů/-ek, kteří mohou maminku v dohodnuté dny navštívit doma – donést ji oběd, pomoci ji s každodenními úkony , nebo ji zapojit do aktivizačních aktivit. Příklady takových aktivit najde Petra zde.

Služba tísňové péče poskytne Petřině mamince jednoduché tlačítko, které může stisknout kdykoliv se ocitne v naléhavé situaci a tím se spojí s nonstop operátorem. Na tuto službu je možné využít příspěvek až 50 %. Tísňovou péči poskytuje například organizace Život 90.

Důležité kontakty:

Oddělení sociální práce:

Fond kompenzačních pomůcek:

Odbor vzdělávání:

Pečovatelské centrum Prahy 7 :

Koordinátor sousedské výpomoci :

Poliklinika Prahy 7:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás:

Vaše osobní údaje budou použity pouze za účelem odpovědi na Vaši zprávu. Detaily na stránce Ochrana osobních údajů