19. 05. 2024, 06:57:52

senioři

Popis situace pana Jana

Jan bydlí sám v bytě 2+kk, ve kterém žije od 90. let. Minulý rok odešel Jan do důchodu a zároveň mu bylo oznámeno, že se v příštích letech bude zvyšovat nájem. Jan je schopný vše potřebné si obstarat, jen si občas nezvládne zajít pro oběd, protože mu není dobře. Jan byl velmi pracovně vytížený a v aktivním věku neměl příliš času na koníčky, proto nyní neví, jak naložit s volným časem.

Co může pan Jan ve své situaci udělat

Pokud Jan platí za bydlení (nájem, energie) více než 30 % svých příjmů, mě by mít možnost získat příspěvek na bydlení. Informace o příspěvku může najít na webu úřadu práce, může se poptat místní pracovnice, nebo si může zkusit vypočítat, zda bude mít na příspěvek nárok, v jedné z dostupných kalkulaček. 

Pokud se Jan zrovna necítí dobře, nebo ví, že pro něj bude náročnější stihnout vyřídit vše, co potřebuje, může zkusit oslovit některého ze sousedských dobrovolníků, kteří mu mohou pomoci např. s nákupem. 

Nárůst nájmu je ze zákona omezený tak, aby se nezvyšoval příliš rychle a neúměrně tomu, kolik je nájemník schopný zaplatit. Pokud si Jan není jistý, zda se jeho nájem zvyšuje úměrně, může navštívit Právní poradnu pro seniory, kterou poskytuje Praha 7 pravidelně dle rozpisu ZDE.

Pokud by Jan získal dojem, že jsou aktivity, které jsou pro něj náročné a necítí se na to, aby je dělal sám, může oslovit Pečovatelské centrum Prahy 7 a s koordinátorkou pečovatelek se domluvit na aktivitách, se kterými by mu mohly místní pečovatelky pomoci.

Pokud by Jan přemýšlel nad tím, že chce být aktivnější anebo se  věnovat  nějaké aktivitě pravidelně, může zkusit navštívit některý z programů aktivizačního centra PCP, Klub seniorů, nebo Přístavu 7.

Důležité kontakty:

Oddělení sociální práce:

Právní poradna:

Úřad práce pro Prahu 7:

Pečovatelské centrum Prahy 7:

Farní charita Holešovice:

Koordinátor sousedské výpomoci:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás: