19. 05. 2024, 06:35:15

zdravotně znevýhodněné děti

Popis situace paní Hany

Hana žije s rodinou v Praze 7 od roku 2016.  Před rokem se ukázalo, že její dvouletá dcera trpí svalovou dystrofií. Hana tráví péčí o dceru většinu svého času, rodinu živí pouze manžel. Manželé by byli rádi, kdyby dcera přišla častěji do kontaktu s jinými dětmi. Pravidelně také naráží na omezené možnosti pohybu po bytě a nedostatek financí, protože péče o dcera není nákladná pouze časově, ale také finančně.

Co může paní Hana ve své situaci udělat

Vzhledem k pohybovým omezením dcery má Hana možnost zažádat jí o průkaz OZP. Stejně tak je možné zažádat si o parkovací kartu OZP. Více informací o průkazkách OZP najde Hana například na této stránce.

Na Úřadu práce je možné požádat o podporu na bezbariérové úpravy bytu, aby mohla Hana zůstat s rodinou v jejich původním bytě. Peníze je možné využít například na úpravy koupelny.

Více informací o příspěvku (na zvláštní pomůcku) může Hana najít na stránkách MPSV.

Při rehabilitaci Haniny dcery by mohl pomoci ergoterapeut, který může pomoci s rehabilitací přímo v klidu domova. Případně může potřebovat některou z pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna a Hana si je sama nemůže dovolit zakoupit. Pokud by Hana chtěla některou z těchto služeb využít, může kontaktovat Fond kompenzačních pomůcek.

Pokud by Haně neporadili se všemi možnostmi na Úřadě práce, může se obrátit na sociální pracovníky města, kteří ji mohou zároveň poradit, jaké další kroky může rodina udělat, případně jí poradit, kam se dále obrátit.  

Mnoho praktických rad může Haně poskytnout některá z organizací, které se zdravotně znevýhodněnými dětmi pracují, např. Centrum Paraple. Zároveň občas rodině pomůže i jen možnost sdílet svoje zkušenosti a pocity s rodinami v podobné situaci, kteří se v těchto organizacích často sdružují.

Protože má Hana zdravotně znevýhodněné dítě, které vozí autem, má možnost zažádat si o parkovací průkaz pro zdravotně znevýhodněné. Více informací najde ZDE.

Důležité kontakty:

Oddělení sociální práce:

Web pro pečující:

Fond kompenzačních pomůcek:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás: