24. 07. 2024, 22:38:07

jsem cizinec

Popis situace pana Johna

John žije v Praze 7 pět let společně se svou rodinou. Jeho dvě děti chodí na základní školu, manželka obtížně hledá v Praze práci. John je jediný z rodiny aktivně komunikující česky. Do ČR přijel za prací. Rodina žije v nájemním bytě. Jedinými kontakty rodiny jsou kolegové Johna, kteří většinou nemají děti.

Co může pan John ve své situaci udělat

Pokud potřebují Johnovy děti pomoci s učením, protože jim jazyková bariéra znesnadňuje pochopení učiva, může jim při výuce pomoci asistent pedagoga. Rodiče by měli zkusit kontaktovat ředitele školy, zda by bylo možné služeb asistenta využít.

Johnnova rodina má velmi omezené kontakty, obzvlášť s rodinami s dětmi. Jednou s možností, jak se seznámit s dalšími rodinami v okolí, je zapojení se do sousedských spolků. Zároveň se tak mohou podílet na zlepšení prostředí, ve kterém žijí, nebo pomoci sousedům ve svém okolí. 

Praha 7 pořádá pravidelná setkání cizinců žijících na jejím území a také kurzy českého jazyka, na které je možné se zdarma přihlásit. Více informací je možné najít na webu Prahy 7.

Rodina může při kontaktu s úřady či při jiné formální komunikaci využít služeb tlumočníka, nebo si nechat přeložit potřebné dokumenty. V případě takové potřeby je možné využít například služeb Integračního centra.

Kromě sousedských spolků se může rodina zapojit také do činnosti místní komunitní zahrady, ve které se mohou účastnit různých programů, podílet se na pěstování na společných záhonech nebo si dokonce pronajmout vlastní záhon. 

Jedním z důvodů, proč Johnova manželka nemůže najít práci, může být její nedostatečná kvalifikace v oborech, o které je v ČR zájem. Může zkusit navštívit Úřad práce a poptat rekvalifikační kurz.

Hobulet je měsíčník Prahy 7, který je pravidelně distribuován všem jeho občanům do schránek. Stejně tak je k dispozici v budově úřadu a na dalším veřejných místech. Pravidelnou součástí Hobuletu je i rubrika určená cizincům. Více o Hobuletu včetně jeho archivu je možná najít ZDE

Důležité kontakty:

Odbor sociálního začleňování:

Koordinátor sousedské výpomoci:

Úřad práce pro Prahu 7:

Integrační centrum Praha:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás:

Vaše osobní údaje budou použity pouze za účelem odpovědi na Vaši zprávu. Detaily na stránce Ochrana osobních údajů