24. 07. 2024, 23:15:48

osoby hledající bydlení

Popis situace pana Pavla

Klient Pavel žije se ženou a dvěma dětmi (5 a 8 let) posledních 5 let v Praze 7. Majitel jejich současného bytu se rozhodl, že chce v bytě z důvodu atraktivnosti této pražské čtvrti výrazně navýšit nájemné. To si Pavel ale nemůže dovolit platit. Majitel mu dává 7 dní na rozmyšlenou. Pokud se nedomluví, bude panu Pavlovi předána výpověď z bytu.

Co může pan Pavel ve své situaci udělat

Příspěvek můžete získat i v případě, že máte pravidelný příjem ze zaměstnání. Nárok na něj mají všichni, kdo za své bydlení (nájem, elektřina, voda, plyn) dávají více než 30 % ze svých příjmů. Jak vysoký příspěvek byste mohli získat, si můžete zkusit spočítat tady. Kalkulačka vám vypočítá orientační příspěvek. Jeho konečnou výši je vždy potřeba zjistit na Úřadě práce. S příspěvky na bydlení vám můžeme poradit také v Kontaktním místě pro bydlení na radnici Prahy 7.

Nájem vám může být zvyšován maximální o 20 % z původní částky, a to jednou za 2 roky. Výpověď z nájmu z důvodu navýšení ceny nájmu není relevantním důvodem. Pokud si myslíte, že majitel vašeho bytu navyšuje nájem nepřiměřeně, podívejte se na nejčastěji kladené otázky, nebo kontaktujte naši právní poradnu (bydleni@praha7.cz).

Najít bydlení v Praze 7 nemusí být vždy nemožné. Zkuste hledat například na stránkách Bythos nebo Bezrealitky. 

Městská část disponuje velmi omezeným počtem bytů, které poskytuje lidem z následujících skupin: Policie, Městská policie, Hasiči, zaměstnanci MŠ a ZŠ zřizovaných Prahou 7, zaměstnancům úřadů Prahy 7, lidem ohroženým ztrátou bydlení. Více informací a podmínky najdete tady. Žádat můžete také o byty Magistrátu hlavního města Prahy. Více informací o nich je tady. 

Pokud jste již v situaci, kdy vás majitel vystěhovává z bytu a vy nemáte náhradní bydlení, kontaktujte náš Odbor sociálních věcí: +420 220 144 097.

Důležité kontakty:

Kontaktní místo pro bydlení:

Oddělení sociální práce:

Právní poradna:

Úřad práce pro Prahu 7:

Nepomohla vám žádná z těchto situací? Kontaktujte nás:

Vaše osobní údaje budou použity pouze za účelem odpovědi na Vaši zprávu. Detaily na stránce Ochrana osobních údajů